suszone jabłko

Suszone jabłka to jeden z najbardziej przydatnych (i łatwych) przetworów na zimę. W przypadku jabłek, które są już uszkodzone i źle przechowywane, należy postępować w ten sposób: dziobanie przez ptaki/gnicie/czarna plamistość/bez łodygi. Używaj ich, póki są jeszcze w dobrym stanie. Nasze domowe suszone jabłka to ulubiona potrawa całej rodziny. To, co tu widzicie, to kapitan Kidd; są czymś wyjątkowym.

Oto jak

Nie ma potrzeby obierania jabłek do suszenia, ale dobrze jest wytrzeć ptasie odchody. Od Ciebie zależy, czy usuniesz gniazda nasienne z jabłek, czy nie.

Przygotuj w misce wodę cytrynową; Zapobiegnie to brązowieniu jabłek. 1 litr wody + 3 łyżki soku z cytryny lub octu.

Jeśli masz mandolinę, połóż ją na soku z cytryny i pokrój w nią jabłka. Jeśli nie, pokrój je tak cienko, jak to możliwe (około 5 mm) i włóż do wody, zanim zaczną brązowieć.

Strząśnij nadmiar wody i ułóż plasterki obok siebie na tacach suszarki. Kurczą się po wyschnięciu, więc nie trzeba zostawiać dużych szczelin.

Po 6 – 8 godzinach wyłącz suszarkę i po wystygnięciu sprawdź, czy owoce są gotowe. Często robię drugą małą serię. Na początku mogą wydawać się suche, ale po ochłodzeniu nieco się nawilżą.

Przechowywać w sterylizowanych szklanych słoikach. Owoce suszone w ten sposób mogą spokojnie przetrwać 12 miesięcy.

Categorized in: