Przesadzanie roślin może wydawać się strasznym lub skomplikowanym zadaniem, ale przy odpowiedniej wiedzy i odrobinie praktyki może być całkiem zabawną czynnością dla Ciebie i Twoich roślin.

W tym artykule:

POWIĄZANE: 12 donic do żywopłotów, które sprawią, że Twój prywatny ogród będzie przyjemny

Wszystko, co musisz wiedzieć o przesadzaniu roślin | Często zadawane pytania

Co oznacza przesadzanie roślin?

Jak sama nazwa wskazuje, przesadzanie polega na przenoszeniu rośliny z jednej doniczki do drugiej. Dzieje się tak z wielu powodów, ale można to również zrobić ze względów czysto estetycznych. Najważniejszą rzeczą jest to, aby zachować ostrożność, aby nie uszkodzić rośliny.

Dlaczego przechowywanie roślin jest ważne?

Przesadzanie może być stresującym okresem dla Twojej rośliny i dlatego nie należy go wykonywać często ani bez odpowiedniego przemyślenia. Podsumowując, oto kilka ważnych powodów, dla których warto przesadzać rośliny:

  • Zapewnij swoim roślinom dodatkowe miejsce do rozwoju, jeśli wyrosły z poprzednich donic.
  • Lub zapewnienie roślinom świeżej gleby, aby zrekompensować utratę składników odżywczych z biegiem czasu.

Jakie są oznaki, że rośliny wymagają przesadzania?

Oprócz względów estetycznych rozważ przesadzenie roślin domowych i zewnętrznych, jeśli:

  • Korzenie zaczynają wyrastać z doniczki.
  • Ziemia w doniczce wygląda na zakurzoną i suchą.
  • Twoje rośliny wyglądają na przerośnięte i niezrównoważone.
  • Jeśli minęło stosunkowo dużo czasu od przesadzenia roślin.
  • Kiedy rośliny doniczkowe są niezdrowe i wykazują oznaki stresu.

Latać: Zawsze wyjaśnij, dlaczego przesadzasz rośliny, aby móc rozwiązać zaistniały problem.

Kiedy jest najlepszy czas na przechowywanie roślin?

Ogólnie rzecz biorąc, wiosna i lato to najlepszy czas na przesadzanie roślin, ponieważ są one najsilniejsze i znajdują się w fazie wzrostu. Jeśli jednak mieszkasz w strefach klimatycznych, w których zimy są cieplejsze, możesz sadzić także jesienią.

Dzieje się tak dlatego, że większość roślin znajduje się w stanie uśpienia lub spoczynku zimą, dlatego dobrym pomysłem jest wypuszczenie ich o tej porze roku.

POWIĄZANE: 7 najlepszych zestawów do ogrodnictwa ziołowego w pomieszczeniach, idealnych do prowadzenia domu w mieście

Jak często należy przechowywać rośliny?

Oprócz zauważenia niektórych z wyżej wymienionych objawów, wskazane jest zbadanie danej rośliny, aby lepiej zrozumieć jej potrzeby. Dzieje się tak dlatego, że niektóre rośliny, takie jak orchidee i niektóre sukulenty, lubią ciasno rosnąć w swoich doniczkach.

Jednakże przy niezmienionych czynnikach można przesadzać małe tropikalne rośliny doniczkowe o średnicy od 2 do 8 cali co 12 do 24 miesięcy. Z drugiej strony, większe rośliny docenią uzupełnienie składników odżywczych w glebie i więcej miejsca na wzrost co 24 do 48 miesięcy.

Latać: Jeśli jednak chcesz kontrolować wzrost swoich roślin doniczkowych, możesz uzupełnić je nową ziemią w obecnych doniczkach lub przyciąć.

Jaki rozmiar doniczki należy przesadzić?

Chociaż w dużej mierze decyduje o tym tempo wzrostu roślin, zalecam zwiększanie rozmiaru doniczki przy każdym przesadzaniu. Na przykład, jeśli roślina znajduje się w sześciocalowej doniczce, przeszczep ją do ośmiocalowej doniczki.

Istnieje jednak kilka wyjątków, takich jak rośliny jednoroczne, które rosną tylko przez jeden lub dwa sezony. Sprawdzają się one dobrze u dużych i małych hodowców. Ponieważ sukulenty nie przejmują się przepełnieniem systemu korzeniowego, dobrze czują się w małych doniczkach i nie przywiązują dużej wagi do ich uprawy.

Przypominając: Rośliny doniczkowe przesadzone do większych doniczek można łatwo podlać ze względu na nadmiar masy gleby. Dlatego podlewaj bryły korzeniowe, aż korzenie i rośliny znacznie urosną.

Jaki rodzaj doniczki jest najlepszy do przesadzania roślin?

Ponieważ większość roślin domowych i zewnętrznych występuje w plastikowych doniczkach, sadzenie w podobnych doniczkach jest w porządku, chyba że chcesz zastosować rośliny dekoracyjne, takie jak doniczki z terakoty lub doniczki ceramiczne.

Notatka: Różne materiały do ​​sadzenia mają różne właściwości, takie jak oddychalność, które mogą wpływać na wzrost roślin.

Jakiej mieszanki doniczkowej najlepiej użyć?

Mieszanka doniczkowa, której użyjesz, zależy od roślin, które przesadzasz. Dlatego istotne jest przeprowadzenie badań nad tym, czego potrzebują konkretne rośliny i będą się rozwijać w określonym składzie gleby.

Jednak większość roślin doniczkowych będzie dobrze się rozwijać w organicznej glebie doniczkowej zmieszanej z perlitem lub pumeksem w celu poprawy drenażu.

Obejrzyj ten film od PLANTERINA, który wyjaśnia błędy, których powinieneś unikać podczas przesadzania roślin:Niezależnie od tego, czy przesadzasz rośliny ze względów estetycznych, czy je przesadzasz, jesteś teraz wyposażony w niezbędną wiedzę. Dlatego możesz przeprowadzić ten proces, nie powodując więcej szkody niż pożytku dla swoich roślin.

Jakie inne wskazówki masz dla początkujących w świecie przesadzania? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Następny:

Drodzy gospodarze, czy chcielibyście pomóc innym wyciągnąć wnioski z Waszej podróży, stając się jednym z naszych pierwotnych współtwórców? Napisz dla nas!

Podążaj za nami instagramie, podniecenie, na PintereścieI Facebook!

Categorized in: