Zrozumienie, kiedy i jak zbierać rabarbar jako początkujący, zapewni długoterminowe dostawy tego bogatego i cierpko smakującego warzywa.

POWIĄZANE: 21 pysznych wiosennych przepisów dla domowego kucharza

Podstawy zbioru rabarbaru

Kiedy zbierać rabarbar?

Podobnie jak w przypadku innych upraw, najlepszy czas na zbiór rabarbaru to moment, gdy jest on dojrzały i gotowy. Doświadczony rolnik może od razu stwierdzić, kiedy to się dzieje, ale większość początkujących nie potrzebuje z tego powodu wyraźnych znaków.

Rabarbar jest na ogół „dojrzały” od wiosny do lata. Są jednak pewne momenty, kiedy rolnicy powinni rozpocząć zbiór rabarbaru, aby zachować zdrowie rośliny.

Dlatego najlepszym momentem na zbiór rabarbaru jest moment, gdy ogonki osiągnęły długość co najmniej 25 cm (około 10 cali). Zbiór rabarbaru w tym czasie gwarantuje roślinie wystarczająco dużo czasu na dobre ugruntowanie się w roku wegetacyjnym i tolerancję zbioru.

Równie ważna jak wiedza o tym, kiedy zbierać rabarbar, jest wiedza o tym, kiedy kończy się sezon żniw. Ma to również na celu przetrwanie rośliny, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych.

Chociaż możesz przedłużyć zbiory rabarbaru do jesieni, rób to oszczędnie, ponieważ rabarbar będzie musiał zmagazynować mnóstwo energii, aby mieć szansę przetrwać zimę. Dlatego spowolnij lub zaprzestań zbioru rabarbaru między końcem czerwca a początkiem lipca, aby roślina miała wystarczająco dużo czasu na zbudowanie zapasów energii, aby przetrwać zimę.

Przypominając: Jeśli Twój ogród rabarbarowy jest świeżo posadzony, odczekaj co najmniej dwa lata, zanim zbierzesz z roślin pełne zbiory. Zapewnia odpowiednie osadzenie się roślin.

Notatka: Możesz zebrać niektóre łodygi rabarbaru wcześniej niż 10 cali, pod warunkiem, że ograniczysz zbiory do kilku łodyg, aby uniknąć zniszczenia rośliny.

Rabarbar można również zbierać aż do przymrozków, pod warunkiem, że zrobisz to ostrożnie.

POWIĄZANE: 9 sposobów na przygotowanie farmy na wiosnę

Jak zbierać rabarbar?

Zbiór rabarbaru nie jest łatwiejszy niż jeden z tych dwóch sposobów:

  • Najpierw pociągnij łodygi, zginając je lekko w jedną stronę, aż odłamiesz wszystkie potrzebne łodygi z rośliny.
  • Druga metoda wymaga użycia ostrego noża ogrodowego lub nożyc do przycięcia łodyg o długości co najmniej 10 cali.

Jeśli zdecydujesz się użyć noża ogrodowego, jedną ręką znajdź spód ogonków każdej łodygi, odciągnij go od pozostałych łodyg i odetnij w dół. Łodygi są zwykle blisko siebie, co pozwala na odcięcie łodygi, która nie jest jeszcze gotowa do zbioru.

Po zebraniu łodyg rabarbaru odetnij liście i wrzuć je do kompostu lub śmietnika. Dzięki temu trujące liście rabarbaru są poza zasięgiem dzieci, zwierząt domowych i zwierząt.

Wskazówki dla profesjonalistów:

  • Unikaj zbioru łodyg rabarbaru w pierwszym roku wzrostu, aby rośliny mogły się najpierw ukorzenić.
  • Ogólnie rzecz biorąc, okres zbiorów będzie trwał od ośmiu do dziesięciu tygodni po trzech latach. Jeżeli jednak w tym czasie łodygi rabarbaru zaczną się przerzedzać, należy przerwać zbiory; Oznacza to, że rezerwy składników odżywczych roślin są niskie.
  • Jeśli wolisz zbierać rabarbar ręcznie, chwyć łodygę u nasady, wyciągnij ją z rośliny i delikatnie obróć. Jeśli zginanie nie działa, możesz użyć prześwitów, aby przyciąć łodygi u ich podstawy.
  • Zawsze wyrzucaj liście rabarbaru, aby zapobiec zatruciom.
  • Pamiętaj, aby po zbiorach pozostawić co najmniej dwie łodygi na roślinę, aby zapewnić ciągłość produkcji. Dzięki temu możesz spodziewać się obfitych zbiorów za każdym razem nawet przez 20 lat, bez konieczności zmiany sadzenia rabarbaru.
  • Po każdym zbiorze odetnij resztki roślin, ponieważ łodygi często obumierają.
  • Po zamarznięciu gleby przykryj rabarbar od dwóch do czterech cali ściółką, najlepiej dobrze zgniłym kompostem. To dodaje azotu do gleby, przygotowując rośliny rabarbaru na produktywną wiosnę.
  • Przechowuj zebrany rabarbar w torebkach strunowych, aby zachować świeżość. Alternatywnie pokrój w kostkę i zamroź, aby zachować dłużej.

Obejrzyj film Davida Domoneya o uprawie i zbiorze rabarbaru:Tylko w ten sposób rolnicy mogą zebrać to ostre warzywo. Oprócz tego, że jest przydatny w szerokiej gamie sosów, dżemów, ciast i tart, możesz także cieszyć się leczniczymi i kosmetycznymi właściwościami rabarbaru. Sztuka polega na tym, aby zebrać go prawidłowo, aby móc się nim dłużej cieszyć.

Szczęśliwe żniwa!

Czy masz doświadczenie w uprawie rabarbaru? Jakie jeszcze przydatne wskazówki powinniśmy tutaj dodać? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Następny:

Drodzy gospodarze, czy chcielibyście pomóc innym wyciągnąć wnioski z Waszej podróży, stając się jednym z naszych pierwotnych współtwórców? Napisz dla nas!

Podążaj za nami instagramie, podniecenie, na PintereścieI Facebook!

Categorized in: