Pięć lat temu, podczas wspaniałego i produktywnego weekendu w Monterey w Kalifornii, uczestniczyłam w warsztatach „Designing Your Life” dla kobiet prowadzonych przez Kathy Davies i Susan Burnett. Pięć lat to dużo czasu. Ale z drugiej strony pięć lat w cyklu życia to wcale nie dużo.

Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że tak naprawdę wyobrażam sobie życie i przygotowuję się do niego po przejściu na emeryturę z pracy na pełen etat. Wtedy poczułem, że mam karierę, kolejne stanowisko kierownicze, na którym mogę nadal wpływać na ważne dla mnie kwestie i być mentorem dla dobrze zapowiadających się kolegów. Nie wiedziałam, jakie będzie moje następne stanowisko: może w szkolnictwie wyższym, gdzie pracuję przez ostatnie 16 lat, a może w organizacjach non-profit lub agencjach rządowych. Dlatego wezwała do zaprojektowania swojego życia dla kobiet.

Krótko po doświadczeniu „Zaprojektuj swoje życie” wydarzenia w moim życiu osobistym wpłynęły na moją trajektorię w sposób, którego wtedy nie doceniałem. Moi młodsi synowie ukończyli studia i wydawało się, że wszystkie nasze dzieci są na dobrej drodze do samodzielnego utrzymania (wow!). A moja mama odeszła spokojnie i całkowicie zadowolona ze swojego życia. Moje obowiązki finansowe za dzieci i obowiązki związane z opieką nad rodzicami nagle się zmniejszyły, więc nie tkwiłam już w „kanapce” opiekuńczej, w której znalazło się tak wielu moich przyjaciół i kolegów.

Ale sprawy skomplikowały się na froncie zawodowym. Nasza jednostka zyskiwała nowego lidera, co dla mnie oznaczało nowego menadżera. Chciałem pomóc w pomyślnym przejściu tej zmiany, ale czułem się też zbyt „doświadczony”, aby mieć nowego szefa. A potem pandemia Covida zakłóciła życie i plany wszystkich, w tym moją zmianę zawodową.

Gdy praca i życie przystosowały się do nowej normalności, ponownie zapoznałem się z pomysłami z Design Your Life. Wow, faktycznie zrealizowałem lub przynajmniej zbadałem wiele pomysłów z indywidualnych i zbiorowych burz mózgów. Kształtowałem także nową tożsamość jako certyfikowany przyrodnik z Kalifornii, edukator przyrody i członek zarządu organizacji non-profit, co zadowalało moje serce i mózg w sposób, którego nie mogła osiągnąć żadna praca. Chociaż nadal pełniłem tę samą rolę zawodową, co kilka lat temu, gdy dołączyłem do Design Your Life, faktycznie podjąłem istotne kroki, aby przeprojektować swoje życie.

Mniej więcej rok po wybuchu pandemii, kiedy już przestawiłem się na tryb zarządzania kryzysowego kontrolowanego pracą, zaaranżowałem wzięcie pełnego miesięcznego urlopu (osiągając limit „wykorzystaj albo strać”, podobnie jak wiele szczęśliwców, którzy wzięli płatny urlop w czasie lockdown), gdzie w końcu mogłem odwiedzić moje dzieci na Wschodzie, z dala od komputera. Okres, w którym mogę spędzić czas i pomyśleć o swojej przyszłości. Materiały My Design Your Life po raz kolejny utwierdziły mnie w tym, że moje zobowiązania pozazawodowe są zgodne z moimi wartościami i pasjami. Zamiast nakreślać możliwą ścieżkę kariery, „Moje plany odysei” przedstawiły przemyślane przejście do nowej fazy życia, mojego „trzeciego trymestru”, który moja siostra pielęgniarka-położna nazywa „wikiem 60+”. „Prototypowałem” te plany, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jestem wdzięczny, że mogę przejść na emeryturę z pracy w pełnym wymiarze godzin i zdaję sobie sprawę, że jest to przywilej, którego wiele osób nie ma. Zdaję sobie również sprawę, że większość z nas poświęca tyle czasu, energii i zaangażowania na eksplorację, nie mówiąc już o tworzeniu prototypów, że nasz „trzeci trymestr” wydaje się poza zasięgiem. Wielu moich znajomych i kolegów mówi mi, że nie wiedzą, co robić, jeśli nie pracują i nie wiedzą, jak zacząć się przygotowywać.

Mam nadzieję, że jako społeczeństwo umożliwimy i będziemy wspierać ludzi w odkrywaniu własnych „Planów Odysei” i nowych sposobów życia. Projekt „Zaprojektuj swoje życie dla kobiet” dał mi inspirujące, pochodzące z crowdsourcingu materiały, które poprowadziły mnie przez trzeci trymestr. Mam nadzieję, że tak i może nowy Zaprojektuj swoje życie emerytalne warsztat zrobi to dla innych.

Helena J. Doyle jest pedagogiem, autorem i kalifornijskim przyrodnikiem mieszkającym w San Francisco.

C.Sekwencyjne działania źródłowe dla kobiet z Design Your Life

Categorized in: