Zastanawiasz się, co zrobić z jesiennymi liśćmi? Ciesz się, że są jak zbiór darmowych skarbów rozrzuconych po całym ogrodzie.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić z tym organicznym złotem.

POWIĄZANE: 17 jesiennych dekoracji, które ozdobią Twój dom na tę porę roku

11 sprytnych wskazówek, co zrobić z jesiennymi liśćmi tej jesieni

1. Zrób plac zabaw dla swoich dzieci

Maluch dziewczynka bawi się jesiennymi liśćmi | jesień

Niezależnie od tego, czy masz dzieci, czy nie, dobra zabawa nigdy nie zaszkodzi. Zbierz liście swojej rośliny w kilka stosów i pozwól sobie i swoim dzieciom skakać po liściach.

Porady

 • Jeśli jesteś ogrodnikiem, zbierz liście w części swojego wiosennego ogrodu, gdzie możesz wykorzystać je jako kompost. Twoje podwórko załatwi sprawę.

2. Udekoruj swój dom

Wejście do domu ozdobione jest tradycyjnymi jesiennymi świętami | jesień

Jesienne liście i dynie są znakami rozpoznawczymi jesieni i stanowią doskonałą dekorację wiejskiego domu. Wpraw się w nastrój na tę porę roku za pomocą kolorowego wieńca z liści na werandzie lub wieńca z suszonych jesiennych liści na drzwiach.

Pójdź o krok dalej w swojej sztuce, wprasowując najpiękniejsze liście pomiędzy arkusze woskowanego papieru, montując je na matowych deskach i oprawiając, aby można było się nimi cieszyć przez cały rok.

3. Składniki odżywcze trawnika

Liście na trawniku z dwoma drzewami krzeseł jesienią | suszone liście

Czasami najłatwiejszym sposobem poradzenia sobie z opadłymi liśćmi jest pozostawienie ich tam, gdzie są, zwłaszcza jeśli dodają wartości do terenu. Aby zapobiec tworzeniu się gęstej maty podczas rozkładu, połam liście na małe kawałki, przesuwając kosiarką po liściach trzy do czterech razy.

Ponieważ są małe, szybko się rozkładają. Będą one stanowić pożywkę dla drobnoustrojów i ostatecznie odżywią Twój trawnik zdrową zielenią.

4. Ściółka

grządka warzywna pokryta ściółką z liści | Co zrobić z jesiennymi liśćmi | XX Inteligentne drogi

Jesienne liście są bogate w różne pierwiastki śladowe, mikro i makroelementy; Dzięki temu idealnie nadają się nie tylko do mulczowania, ale także do równoważenia temperatury gleby i ograniczania chwastów w ogrodzie.

Rozdrobnij liście zebrane kosiarką i wrzuć je do ogrodu kuchennego. Możesz także użyć przecinaka do drutu, zwłaszcza jeśli zbierasz jesienne liście do plastikowego pojemnika.

5. Zrób stos kompostu

suszone liście na kompost | suszone liście

Jako doświadczony rolnik z pewnością masz w swoim ogrodzie kompostownik. Zbierz liście i wyrzuć je do kompostownika; Tutaj pozostaną nienaruszone aż do wiosny.

Latać: Wybierz nieużywane miejsce na swoim podwórku i ułóż tam liście, jeśli nie masz kompostownika.

POWIĄZANE: Lista kontrolna zapobiegania upadkom: przygotowanie domu na jesień

6. Przygotuj swój wiosenny ogród

Liście ściółki w jesiennym ogrodzie | upaść

Po co wyrzucać jesienne liście, skoro można już teraz zacząć przygotowywać wiosenny ogród? Kop w ogrodach na podwyższonych rabatach od ośmiu do dwunastu cali i poprawiaj glebę za pomocą jesiennych liści.

Możesz także rozłożyć liście na powierzchni podwyższonej grządki i delikatnie posiekać je łopatą lub widelcem, aby mieć pewność, że zetkną się z glebą. Pobudzi to robaki i inne organizmy, które wzbogacą Twoje podwyższone grządki aż do następnej wiosny.

Latać: Czynność powtarzać po rozłożeniu pierwszej pary liści, aż do pierwszych przymrozków.

7. Skonfiguruj swój kosz na robaki

Drewniana skrzynia do kompostowania robaków w ogrodzie | Co zrobić z jesiennymi liśćmi | XX Inteligentne drogi

Chociaż większość konfiguracji pojemników na robaki wymaga użycia rozdrobnionej gazety jako ściółki dla robaków, możesz również rozpocząć pojemnik na robaki z wyściółką z suchych liści, aby zapewnić bardziej naturalne środowisko. Połączenie suchych jesiennych liści i rozdrobnionych gazet również dobrze działa na robaki, więc będzie więcej rzucania robaków.

8. Latem oszczędzaj liście do kompostowania

Duże czarne plastikowe worki na śmieci z opadłymi suchymi liśćmi | Co zrobić z jesiennymi liśćmi | Inteligentne drogi

Wypełnij kilka czarnych plastikowych torebek suchymi jesiennymi liśćmi i pozostaw je w spokoju obok pojemnika na kompost. Latem, gdy masz dużo zielonego materiału bogatego w azot, możesz dodać kilka garści bogatych w węgiel brązowych liści do stosu kompostu.

Ta technika kompostowania wymaga trzech części brązowego materiału na jedną część zielonego materiału bogatego w azot. Zatem na każdy galon skoszonej trawy i resztek kuchennych dodaj trzy galonowe wiadra liści.

9. Stwórz swój ogród regeneracyjny

Łóżko ogrodowe ze świeżą lasagne | Co zrobić z jesiennymi liśćmi | Inteligentne drogi

Rolnictwo regeneracyjne to technika, która promuje uprawę zerową w celu odbudowy materii organicznej gleby i przywrócenia zdegradowanej gleby.

Obróć jesienne liście słomą, rozdrobnioną gazetą, kartonem, nietraktowanymi ścinkami trawy, resztkami kuchennymi i innymi materiałami organicznymi, aby uzyskać odświeżający, wiosenny ogród. Nazywa się to również ogrodnictwem lasagne.

10. Izoluj krzewy

zabezpieczona przed mrozem w jesiennym ogrodzie osłoną plecioną | Co zrobić z jesiennymi liśćmi | Inteligentne drogi

Jeśli masz rośliny mrozoodporne, ich izolacja to największa szansa na przetrwanie zimy. Umieść jesienne liście w plastikowych torebkach i przechowuj do zimy.

Zbuduj metalową, tkaninową lub siatkową kratę wokół krzewów lub innych delikatnych roślin i dodaj suszone jesienne liście wokół roślin domowych.

Latać: Będzie to skuteczne tylko w obszarach, które są zimne, ale nie mokre, ponieważ wilgotne liście spowodują gnicie krzewów.

11. Zrób stracha na wróble

strach na wróble w ogrodzie | Co zrobić z jesiennymi liśćmi | Inteligentne drogi

Zbliża się Halloween. Czy jest lepszy sposób na zajęcie dzieci niż projekt ze strachem na wróble? Nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygotowania. Wypchaj swoje stare ubrania suchymi liśćmi i umieść je na werandzie na Halloween.

Latać: Możesz powiesić stracha na wróble na słupie w swoim ogrodzie, aby przestraszyć ptaki po Halloween.

Obejrzyj film inspirowany Pinterestem autorstwa Lori Allred: Crafting with Fall LeavesOto gospodarze. Jesienne liście mogą być przytłaczające, ale dzięki tym sprytnym wskazówkom możesz teraz wykorzystać porę roku i wykorzystać wszechstronne jesienne liście na swoją korzyść w tym roku.

Jakie znasz inne sprytne sposoby radzenia sobie z jesiennymi liśćmi? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Następny:

Drodzy gospodarze, czy chcielibyście pomóc innym wyciągnąć wnioski z Waszej podróży, stając się jednym z naszych pierwotnych współtwórców? Napisz dla nas!

Podążaj za nami instagramie, podniecenie, na PintereścieI Facebook!

Categorized in: