Wiedza na temat naprawy kosiarek jest niezbędna dla majsterkowiczów, którzy chcą mieć nieskazitelnie wyglądający ogród. Jeśli posiadasz kosiarkę, oto 11 typowych problemów, z którymi możesz się spotkać, oraz wskazówki dotyczące przeglądu, które należy wykonać, aby je naprawić.

POWIĄZANE: 23 niezbędne narzędzia ogrodnicze dla każdego szczęśliwego ogrodnika

Naprawa kosiarki | Jak naprawić kosiarkę i 11 najczęstszych problemów

1. Kosiarka, która nie działa

mężczyzna w średnim wieku dodaje trawę oleistą | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania

Jeśli kosiarka nie uruchamia się, należy sprawdzić kilka rzeczy:

 • Paliwo: Kosiarka nie uruchomi się z pustym zbiornikiem. Podobnie, jeśli paliwo jest starsze niż 30 dni, należy je usunąć przed czyszczeniem gaźnika.
 • Zbiornik paliwa: Sprawdź zbiornik gazu pod kątem wycieków. Uszczelnij wszelkie znalezione nieszczelności, jeśli to możliwe, ale poza tym części zamienne są często dostępne online na różnych stronach internetowych poświęconych naprawie kosiarek.
 • Bateria: Podobnie jak samochody, kosiarki do działania potrzebują akumulatorów. W pewnym momencie baterie ulegną zużyciu i będą musiały zostać wymienione, ponieważ stracą zdolność utrzymywania lub przenoszenia ładunku.
 • filtry powietrza: Brudne filtry powietrza wypełnione kurzem i brudem mogą również ograniczać przepływ powietrza i uniemożliwiać uruchomienie kosiarki. Jeśli filtr powietrza jest brudny, po prostu go wyjmij i pozbądź się nagromadzonych zanieczyszczeń. Jeśli jest bardzo uszkodzony, może lepiej będzie go całkowicie wymienić.
 • Świece zapłonowe: Luźne, brudne lub odłączone świece zapłonowe mogą uniemożliwiać uruchomienie kosiarki. Przed próbą uruchomienia maszyny upewnij się, że świece zapłonowe są dokręcone, czyste i bezpiecznie podłączone. Świece zapłonowe są podatne na zużycie, dlatego należy je wymieniać na stare i wadliwe.

2. Kosiarka, która nie wyłączy się, jeśli świeca zapłonowa nie zostanie odłączona

zapasowa świeca zapłonowa do silnika spalinowego | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania

Kosiarka, która się nie uruchamia, powoduje ból głowy, ale kosiarka, która się nie wyłącza, może być równie problematyczna. Za problem odpowiedzialny jest zwykle dwóch sprawców.

Po pierwsze, przewód „zabicia” lub przewód uziemiający, który mógł zostać odłączony. Po drugie, połączenia wyłącznika zapłonu, które mogą już nie działać z powodu zużycia.

Zacznij od sprawdzenia przewodu uziemiającego. Upewnij się, że jest solidny i podłączony do „uziemionego” obszaru.

Jeśli przewód uziemiający jest dobry, podejdź do stacyjki i za pomocą omomierza sprawdź, czy połączenie między zaciskami „B” i „S” jest aktywne. Jeśli nie, wymień kluczyk zapłonu; Dzięki temu kosiarka będzie działać sprawnie.

3. Kosiarka, która zużywa za dużo gazu

człowiek-napełniający-paliwo-w-zbiorniku-z-trawy | Naprawa kosiarki: 11 typowych problemów i sposoby ich naprawienia

Kosiarki nie powinny zużywać paliwa jak spragniony biegacz przebiegający pełny maraton bez butelki wody. Jeśli u Ciebie jest podobnie, zatkany filtr powietrza jest zwykle głównym podejrzanym.

Powoduje to, że silnik kosiarki pracuje w godzinach nadliczbowych i jest zmuszony zużywać więcej paliwa, aby wykonywać swoją normalną wydajność. Aby temu zaradzić, dokładnie wyczyść filtr powietrza lub wymień go, jeśli ma więcej niż rok.

4. Lina dla początkujących, która utknęła lub jest zbyt trudna do pociągnięcia

mężczyzna obsługujący kosiarkę | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania | jak naprawić kosiarkę

Załączony hamulec koła zamachowego jest często przyczyną tego prostego problemu. Przed pociągnięciem linki rozrusznika upewnij się, że hamulec koła zamachowego jest całkowicie zwolniony i nie wywiera nacisku na uchwyt kosiarki.

Jeśli to nie jest przyczyną problemu, sprawdź ostrza. Mogą dotykać ziemi lub trawa może je blokować, uniemożliwiając proces uruchamiania.

Aby temu zaradzić, umieść kosiarkę na płaskiej powierzchni, wyłącz świecę zapłonową, oczyść ostrza z brudu lub skoszonej trawy i spróbuj ponownie.

5. Przegrzanie kosiarki

kosiarka termowizyjna | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania

Jeśli zauważysz, że kosiarka często nagrzewa się podczas koszenia, nie ignoruj ​​tego tylko dlatego, że nadal pracuje. W takim przypadku ciągłe używanie może niepotrzebnie pogorszyć problem.

Rozpocznij naprawę kosiarki od sprawdzenia wydechu pod kątem nagromadzonej trawy. Żebra chłodzące stanowią część głowicy cylindrów silnika Twojej kosiarki. Ma to tendencję do przegrzewania się w przypadku zatkania; więc pozbądź się trawy, liści i innych zanieczyszczeń, które mogły dostać się do żeberek chłodzących silnika.

POWIĄZANE: 50 porad i wskazówek ogrodniczych, które pomogą Ci odnieść sukces jako właściciel domu

6. Dym unoszący się z kosiarki

Chociaż jest to jeden z najczęstszych problemów z kosiarką, z jakim spotykają się ludzie, zaskakująco nikt nie wie dokładnie, jak naprawić dymiącą kosiarkę. I nie, entuzjaści majsterkowania, to nie jest znak, że Twoja kosiarka zaraz eksploduje.

Zwykle jest to spowodowane przepełnionym lub nieszczelnym zbiornikiem oleju. Olej wyciekający do tłumika kosiarki może spowodować dymienie silnika podczas spalania oleju.

W takich przypadkach wyłącz silnik i poczekaj, aż ostygnie, zanim sprawdzisz szczelność komory. Przed ponownym uruchomieniem kosiarki upewnij się, że pokrywa jest również szczelnie zamknięta.

Dymiąca kosiarka rzadko oznacza poważny problem. Jeśli jednak wpływa to już na wydajność kosiarki, najlepiej skonsultować się ze specjalistą zajmującym się naprawą kosiarek.

7. Kosiarka przy niskich prędkościach

stare uszkodzone koło pasowe | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania

Niska prędkość kosiarki może być spowodowana uszkodzeniem lub przesunięciem paska napędowego. Pasek napędowy zwykle znajduje się na obudowie silnika, ale jeśli nie masz pewności, jak się do niego dostać, najlepiej zapoznać się z instrukcją.

Aby to naprawić, wyłącz kosiarkę przed sprawdzeniem paska napędowego. Po prostu zamocuj go ponownie, jeśli jest luźny, lub wymień go całkowicie, jeśli jest dużo uszkodzeń.

8. Kosiarka, która nie kosi trawy

dorosły mężczyzna używający kosiarki | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania

Jak na ironię, trawa, która jest zbyt wysoka lub zbyt mokra, spowoduje, że kosiarka nie będzie jej ścinać.

Przede wszystkim pamiętaj, że kosić należy tylko przy suchej pogodzie. Koszenie mokrej trawy nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może zatkać kosiarkę.

Po drugie, trawa może być za wysoka w zależności od ustawień kosiarki. Przed rozpoczęciem koszenia zarośniętej trawy podnieś agregat powyżej ustawień standardowych.

Podczas koszenia wyższej trawy staraj się także kosić wolniej. Aby kosiarka działała z pełną wydajnością, należy usunąć trawę, liście i inne zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się pod tarasem podczas koszenia.

9. Kosiarka z funkcją nieregularnego koszenia

Pracownik do ostrzenia ostrza kosiarki | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania | Jak naprawić dymiącą kosiarkę

Nierówne koszenie jest zwykle spowodowane dwiema rzeczami:

 • tępe noże: Aby kosiarka działała dobrze, dolne ostrza muszą być równie ostre. Ty też możesz to zrobić ostrzyć noże Zabierz je do lokalnego warsztatu naprawy kosiarek za pomocą metalowej tarnika lub wymień całkowicie ostrza, jeśli są zbyt zużyte.
 • Niezrównoważona akumulacja: Trawa, liście i inne zanieczyszczenia mogły zgromadzić się po jednej stronie kosiarki. Oczyść je i osusz w razie potrzeby.

10. Wyboista lub skacząca kosiarka

mężczyzna używający kosiarki | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania

Niewystarczająca ilość oleju to jeden z najczęstszych powodów, dla których kosiarki pryskają lub nierówno pracują. Aby zapewnić płynniejszą jazdę i lepsze osiągi, sprawdzaj poziom oleju i pamiętaj o jego okresowej wymianie.

11. Kosiarka ekstremalnie wibracyjna

Niebieska kosiarka | Naprawa kosiarki: typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania | paląca kosiarka

Uszkodzone paski napędowe mogą być przyczyną nietypowych i nadmiernych wibracji kosiarek. Upewnij się, że jest on prawidłowo zainstalowany i jest w dobrym stanie. Jeśli proste naprawy nie rozwiążą problemu, może być konieczna wymiana zużytych lub uszkodzonych pasków napędowych.

Inne czynniki, które mogą powodować ten problem, to luźne śruby mocujące, silnik pracujący poniżej zalecanych obrotów lub ustawienie urządzenia tnącego na nieprawidłowych ustawieniach.

Wskazówka dla profesjonalistów: Jeśli to możliwe, unikaj jazdy kosiarką po twardych obiektach, takich jak kamienie i korzenie. Mogą one uszkodzić różne części kosiarki, powodując konieczność ich naprawy lub nawet wymiany.

Unikaj całkowicie naprawy kosiarki, postępując zgodnie z tym samouczkiem konserwacji kosiarki z This Old House:Dobrze utrzymany trawnik jest wizytówką domu każdego majsterkowicza. Poznanie typowych problemów i wskazówek dotyczących naprawy kosiarki w przypadku każdego z nich pomoże Ci mieć pewność, że kosiarka będzie zawsze w doskonałym stanie.

Masz inne pytania dotyczące naprawy lub konserwacji kosiarki? Zapytaj nas w sekcji komentarzy poniżej!

NASTĘPNY:

Drodzy gospodarze, czy chcielibyście pomóc innym wyciągnąć wnioski z Waszej podróży, stając się jednym z naszych pierwotnych współtwórców? Napisz dla nas!

Podążaj za nami instagramie, podniecenie, na PintereścieI Facebook!

Categorized in: