Myślisz o posadzeniu jesiennych warzyw? Oto lista warzyw, które możesz dodać do swojego gospodarstwa, aby uzyskać pyszne jesienne zbiory.

POWIĄZANE: Jak sadzić kalafior tej jesieni

Owoce i warzywa odpowiednie na sezon jesienny

1. Burak

buraki organiczne ciemnoczerwone | Powinieneś już teraz zacząć sadzić jesienne warzywa | jesienne owoce i warzywa

Buraki to jedna z najbardziej idealnych roślin na jesienne zbiory. Nasiona buraków można wysiewać bezpośrednio na zewnątrz. Alternatywnie możesz namoczyć nasiona, aby przyspieszyć proces kiełkowania.

Jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, możesz sadzić nasiona za wyższymi roślinami, aby zapewnić trochę cienia późnym latem. Gdy temperatura spadnie, można już usunąć wysokie rośliny, aby umożliwić rozwój buraków.

Produkt nie znaleziony.

2. Fasola

fasolka szparagowa zamknij widok z góry | Jesienne warzywa, które powinieneś zacząć sadzić już teraz

Fasola to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin. Rosną dość szybko i mogą dawać obfite plony aż do zimy.

Fasola idealnie nadaje się również do sadzenia sukcesyjnego, nawet w upalne lato. Podobnie jak buraki, fasolę można sadzić bezpośrednio do gleby.

LATAĆ: Jeśli planujesz uprawiać fasolę szparagową, możesz dodać kratę.

3. Brokuły

zdrowe, zielone, organiczne, surowe różyczki brokułów | Jesienne warzywa, które powinieneś zacząć sadzić już teraz

Warzywo to można wysiewać bezpośrednio do gruntu w ostatnich tygodniach lata, aby uzyskać doskonałe zbiory jesienne. Możesz także zdecydować się na sadzenie z rozsady brokułów.

LATAĆ: Ponieważ brokuły są wrażliwe na mróz, zimą należy przykrywać rosnące pąki grubą szmatką.

4. Rzodkiewka

ekologiczna uprawa rzodkiewki czerwonej zebranej latem | Powinieneś już teraz zacząć sadzić jesienne warzywa | sezon jesienny

Podobnie jak fasola, rzodkiewka jest jedną z najszybciej dojrzewających roślin, zaledwie 4 tygodnie po posadzeniu. I podobnie jak buraki, można je sadzić za wysokimi roślinami, aby uzyskać letni cień.

5. Brukselka

zielone świeże brukselki | Jesienne warzywa, które powinieneś zacząć sadzić już teraz

Kiełki te uwielbiają zimno i ogólnie dobrze rosną w chłodnym klimacie, nawet w miesiącach letnich. Jeśli jednak mieszkasz w cieplejszym klimacie, możesz rozpocząć uprawę jesienią i zimą.

LATAĆ: Zacznij sadzić brukselkę latem w pomieszczeniu, a jesienią przenieś ją na zewnątrz.

POWIĄZANE: Rośliny jesienne | 21 warzyw, które warto uprawiać w tym sezonie

6. Rzepa

rustykalna organiczna rzepa świeża zieleń | Powinieneś już teraz zacząć sadzić jesienne warzywa | jesienna pogoda

Czy próbowaliście kiedyś upiec rzepę? Są łatwe w uprawie w jesiennym ogrodzie i mogą kwitnąć w miesiącach zimowych.

Można je wysiewać bezpośrednio do gruntu od późnego lata do wczesnej jesieni. Będziesz wiedział, że jest gotowy do zbiorów, gdy korzenie zaczną wyłaniać się z gleby.

PRZYPOMINAJĄC: Mniejsze korzenie rzepy są stosunkowo delikatniejsze do usunięcia.

7. Zielona cebula

świeża zielona cebula | Jesienne warzywa, które powinieneś zacząć sadzić już teraz

Są to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin. Można ją nawet uprawiać w pomieszczeniu, zanurzając korzenie w szklance do połowy wypełnionej wodą.

Zielona cebula dobrze rośnie również w chłodne dni, więc możesz zacząć sadzić późnym latem. Możesz wysiać nasiona bezpośrednio do ogrodu.

8. Obroże

zielony jarmuż organiczny | Jesienne warzywa, które powinieneś zacząć sadzić już teraz

Te warzywa są bardzo popularne w ogrodach południowych, ponieważ podobnie jak zielona cebula można je łatwo uprawiać w dowolnym miejscu. Rozwijają się również w chłodne dni wiosną i jesienią.

LATAĆ: Jarmuż zbierany zimą ma słodszy smak dzięki przymrozkom.

9. Kalarepa

świeża kalarepa na drewnianym stole zbliżenie | Powinieneś już teraz zacząć sadzić jesienne warzywa | jesień

Warzywo to jest jedną z najszybciej rosnących roślin i może dojrzewać nawet w ciągu zaledwie 6 tygodni po posadzeniu. Nasiona można wysiewać bezpośrednio na zewnątrz na 3 miesiące przed pierwszym terminem przymrozków.

10. Sałata

świeża sałatka romano na drewnianym stole | Powinieneś już teraz zacząć sadzić jesienne warzywa | rośliny jesienne

Podobnie jak jarmuż, sałata rozwija się w niskich temperaturach. Możesz sadzić nasiona od późnego lata do wczesnej jesieni, aby cieszyć się świeżymi sałatkami w miesiącach zimowych. Sałatę z rozsady można również sadzić w pomieszczeniach zamkniętych, zanurzając korzenie w szklance do połowy wypełnionej wodą. Możesz też spróbować za pomocą worka wzrostowego.

11. Zamek

świeże zielone liście kapusty pożywienie drewno | Jesienne warzywa, które powinieneś zacząć sadzić już teraz

Jarmuż rozwija się również w chłodne dni i dobrze radzi sobie w domu nawet w najmroźniejsze zimowe noce. Można je wysiać bezpośrednio do gruntu późnym latem lub wczesną jesienią.

Chcesz przewodnika krok po kroku, jak rozpocząć sadzenie warzyw w chłodne dni na jesień? Obejrzyj ten informacyjny film szkoleniowy na YouTube autorstwa Gary’ego Pilarchika:

To tylko kilka warzyw, które można sadzić późnym latem lub wczesną jesienią, aby cieszyć się świeżymi zbiorami w chłodniejszych miesiącach. Pamiętaj o codziennym podlewaniu i przykrywaniu warzyw grubą ściereczką, na wypadek gdyby przymrozki nie przeszkodziły im w uprawie.

Jakie warzywa najbardziej lubisz sadzić jesienią? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pomysłami w sekcji komentarzy poniżej!

Drodzy gospodarze, czy chcielibyście pomóc innym wyciągnąć wnioski z Waszej podróży, stając się jednym z naszych pierwotnych współtwórców? Napisz dla nas!

NASTĘPNY:

Podążaj za nami instagramie, podniecenie, na PintereścieI Facebook!

Categorized in: